Перший урок
у 5-ому
класі з теми
“Україна – наш спільний дім”
Тема уроку: Україна – наш спільний дім.
Мета уроку: поглибити знання учнів про
культуру, історію свого народу; розвивати почуття патріотизму; формувати у
школярів основи моралі, совісливості, правдивості, гідності, доброти, чесності;
сприяти становленню громадської позиції; наголосити на значенні Конституції
України, національної символіки.
Тип уроку: комбінований урок –подорож з елементами гри.
Обладнання: Конституція України, прапор
України, рушники, картки з прислів’ями для групової роботи, квітка для гри
«Чарівний соняшник», квітка-ромашка для асоціативного куща, презентація PowerPoint, комп’ютер, проектор, екран,
відео гімн України, два відео до Дня незалежності України.
Хід уроку
І.Організаційна частина
Урок
починається з показу першого слайду, в якому міститься відео до Дня
незалежності України.
Вд 1
Той дивний край, що зветься Батьківщина –
то
найдорожча серденьку земля!
Бо ти вродивсь у незалежній Україні,
Ти чув
солодку пісню солов‘я!...
А. Ткаченко
Вд 2
- Такими словами
нехай продзвенить у вашому серці перший вересневий дзвінок, а перший урок
перенесе у спогади про минуле нашої держави, розкаже про сьогодення і подарує
надію на щасливе й світле майбутнє. (слайд №2)
ІІ. Основна частина уроку
Вд 1
-Діти, тема нашого першого уроку
«Україна – наш спільний дім» (слайд №3). Ми живемо на чудовій мальовничій землі, на Україні.
Тут народилися і жили наші прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь
українського народу, що сягає сивої давнини.
Вд 2
-Заслухаймо вірш
про красу нашої країни. (слайд №4).
Учень 1
Країна
чудова – степи і Карпати,
зелені сади
біля кожної хати.
Як символ
верба і червона калина.
Вкраїну
люблю – це моя Батьківщина.
Тут чистеє
небо і сонце в зеніті,
зерно
золотаве і грона налиті.
Тут слово
правдиве і мова єдина.
Тебе я
люблю, ти моя, Україна!
(Україна. Ольга Тесленкова)
Вд 1
-Отже, 24 серпня
2011 року український народ відзначив 20-ту річницю Дня незалежності України. (слайд
№5)
Вд 2
-Двадцять років ми живемо в незалежній Україні й повинні гордитися тим,
що маємо свою державу, мову, землю, традиції і символи. Той є справжнім
патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею, знаннями і вчинками зміцнює
її могутність. (слайд №6)
Вд 1
-А перш ніж рушати далі, ми пограємо в гру «Чарівний
соняшник» та
дізнаємося, що ви знаєте про Україну. ( квітка-соняшник з пелюстками. На
зворотній сторонні пелюсток написані питання. Кожна
дитина обирає
пелюстку, тим самим і обирає собі питання.)
Питання:
1. Кого з відомих українців знаєте?
2. Де розташована Україна?
3. Столиця України?
4. Які країни є сусідами України?
5. Які річки протікають територією
України?
6. Яка рослина є символом нашої
столиці?
Вд 2
-Діти, що
означає слово «незалежність» ? Якими словами можна його замінити?
( Відповіді
учнів )
-Правильно,
воля, свобода, можливість обирати – це все характеризує незалежність.
Вд 1
-Погляньте на
територію нашої держави. (слайд №7) Вона складається з 24 –ох областей та Республіки Крим.
-Чи знаєте ви ,
яка площа України?
-А скільки людей
живе на Україні?
Вд 2
-Як називається
основний закон України?
-Правильно – це
Конституція України, (слайд №8). Конституція України була прийнята Верховною
Радою України 28 червня 1996 року. Вона складається з 15 розділів та 161
статті. Детальніше розглядати Конституцію України ви будете на наших класних
годинах.
Вд 1
-Хто є гарантом
виконання Конституції та найголовнішою людиною в державі? ( президент )
-Хто є діючим
президентом України? (слайд №9)
-Правильно, Віктор
Федорович Янукович є четвертим президентом незалежної України.
Вд 2
-Кожна держава
світу має свої символи. Що ж означає слово «символ» ? Символ – це знак або
позначення. Наша Україна також має свою символіку.
-Які державні
символи ви знаєте?
-Так, основними
атрибутами державності є герб, прапор та гімн.
Вд 1
- Герб нашої держави – тризуб – має глибокі історичні корені, належить до
часів князювання в Києві Володимира Великого (980–1015 рр.). Він символізує ту
ж трійцю життєтворчих енергій, що і хрест, – Мудрість, Знання і Любов, які
виходять з одного джерела. Ми можемо
пишатися нашим Гербом як символом загальнолюдських цінностей, що мають
історичні корені. (слайд №10)
Учень 2
Як птах золотий, в переливах, на прапорі грає, горить.
Це знак наш, це фабрики й ниви, це символ, що будем ми жить.
Це хліб наш, вугілля і цукор, степи плодовиті, моря...
Це в праці змозолені руки, що подвигом завжди горять.
Це наша любов, наша мужність, – вогняний порив боротьби,
Це наша згуртованість дружня, це пісня нової доби...
Це юність, це клич покоління, що йдуть крізь життєву грозу,
Це слава твоя, Україно, – золотий непокірний Тризуб.
Вд 1
-А що означає
тризуб?
Учень 2
-Тризуб означає триєдність життя – батько, мати, дитя,
які символізують
силу, мудрість і любов. Тризуб ще відображає і єднання
трьох стихій – землі,
води, повітря, без яких неможливе життя. Якщо придивитися уважно до
герба, то можна ще й скласти слово з його частин – воля. Адже до волі
завжди прагнув українській народ.
Вд 2
-Давайте
поговоримо про державний прапор України. (слайд №11)
Учень 3
Прапор - це державний символ, він є в кожної держави;
Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм : синє – небо, жовте – жито;-
Прапор свій оберігаєм, він – святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо, ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом українським в Україні
Вд 1
-Діти, що
означають кольори нашого прапору? ( відповіді учнів )
Вд 2
-Гімн України. (слайд
№12)
-Чи знаєте ви,
хто написав музику та слова ? Слова
національного Гімну „Ще на вмерла Україна” написав відомий український поет,
фольклорист, етнограф Павло Чубинський у 1863 р. Музику написав
західноукраїнський
композитор Михайло Вербицький.
Вд 1
-Давайте подивимось та послухаємо гімн у виконанні Олександра Пономарьова.
( лунає уривок гімну ) (слайд №13)
Вд 1
-Завдання кожного справжнього громадянина України – знати, поважати
символи своєї держави, не дозволяти глумитися над ними, гордитися тим, що ми
живемо у вільній державі.
-Але крім державних символів, Україна має ще й народні символи. Скажіть,
які народні символи знаменують Україну? ( відповіді учнів )
Вд 2
-З давніх давен люди любили та вшановували ці символи. (слайд №14) , а
відомий український письменник А. Ткаченко написав вірш про народні символи України.
Учень 4
Лелека на хаті, верба і калина,
пшеничні лани, голосні солов‘ї,
гаряча й рум‘яна із печі хлібина,
каштановий цвіт і шумливі гаї…
Славута-Дніпро, і Чорнобильська рана,
Що кров‘ю облита у нашім краю,
У київських землях – людині пошана,
Люби й поважай Батьківщину свою!
Вд 1
-Діти, а що для
вас означає слово Батьківщина? Спробуйте дібрати слова, які для вас
характеризують Батьківщину.(На дошці
прикріплена квітка ромашка, в центрі якої написане слово Батьківщина. На
пелюстках ромашки діти записують
підібрані слова. Записаними словами
та словосполученнями можуть бути Україна, назва населеного пункту, де проживає
учень, рідна сторона, батьківська хата, школа тощо).
Вд 2
-Поняття
Батьківщини росте разом з вами (слайд №15), збагачується новим, глибшим
змістом. Зовсім недавно це була рідна домівка, де ви пізнали любов та опіку
своїх рідних. Проминуло раннє дитинство – і вже стежинка від хати повела вас до
школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти, а ще й українці, а
Батьківщина наша – Україна, велика і прекрасна.
Вд 1
-Наприкінці
нашого першого уроку я хочу, щоб ви пригадали відомі вам прислів’я, приказки про
країну. Працюйте у групах та поєднайте початок та кінець висловів:
Свій край, як
рай, а чужа країна, як домовина
Кожному
мила
своя сторона.
Рідна земля
і в жмені мила.
Людина без
Батьківщини - як
птах без гнізда.
Рідна країна –
мати,
чужа – мачуха.
Кожний край
має
свій звичай.
В чужім
краю
звичаю не знаю.
Людина в ріднім
краю мов
квітка в травневім гаю.
Рідну
землю,
як прапор шануй.
У рідній
стороні
і сонце яскравіше світить.
Де рідний
край,
тут і рай.
За рідний
край життя
віддай.
ІV. Заключна
частина уроку
Вд 1
-У кожного з нас
є рідна хата. Подумайте, скільки потрібно праці, щоб утримувати в домі порядок,
щоб було в ньому чисто й затишно, щоб було заможно? (слайд №16)
Вд 2
-Який внесок
зараз і в майбутньому можете зробити ви, щоб наша держава
процвітала?
Учні
відповідають. ( Добре вчитися, щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю і
приносити користь державі, любити природу, берегти Ії багатства, берегти
історичні та духовні пам’ятки свого народу, вивчати історію рідного краю,
вивчати рідну мову, знати традиції свого народу.)
Вд 1
-Україна
– наш спільний дім, а ви – її майбутнє, тож любіть та бережіть свою країну. (слайд
№17)
Урок
закінчується показом останнього слайду, в якому міститься відео до
Дня
незалежності України.
Комментариев нет:
Отправить комментарий