воскресенье, 25 октября 2015 г.

Урок "Історичі місця Лондону" 6 клас

Тема:Історичні місця Лондону.
Мета:
·        Навчальна:
ввести та закріпити новий лексичний матеріал з теми уроку, сприяти повторенню та активізації в усному мовленні лексичних одиниць та граматичних структур необхідних для бесіди про Лондон, визначні місця у Лондоні, повторити та активізувати граматичний матеріал – спеціальні запитання, навчати учнів використовувати вивчений лексичний та граматичний матеріал у заданих ситуаціях; формувати комунікативні компетентності учнів у процесі оволодіння іноземною мовою; вчити учнів взаємодіяти у парах та групах.
·        Розвиваюча:
розвивати вміння та навички читання, аудіювання, мовлення та письма; розвивати логічне мислення, зорову пам’ять та артикуляцію звуків англійської мови, усні комунікативні вміння; створення умов для розвитку мовної здогадки та уяви, мислення засобами мови.
·        Виховна:
виховувати зацікавленість до вивчення іноземної мови, культури спілкування іноземною мовою, естетичний смак, пізнавальний інтерес до світової культурної спадщини та дбайливе ставлення до неї, розширити кругозір учнів.
Тип уроку: комбінований, урок-подорож
Очікувані результати: учні володіють лексичним та граматичним  матеріалом з теми уроку, вміють здійснювати усне спілкування в типових ситуаціях побутової та культурної сфер спілкування, розуміють на слух основний зміст нескладних текстів, вміють здобувати інформацію з тексту .
Обладнання: наочний матеріал з теми, бейджики з прапорами України та Англії для поділу на групи, роздатковий матеріал, мікрофон, мультимедійна презентація.
Умови оцінювання: за відповідь учні отримують фішки відповідного кольору та у кінці уроку підводиться підсумок, за яким діти оцінюють один одного; вчитель, у разі потреби, корегує.

 
Хід уроку
( Перед початком уроку учням роздаються бейджики з прапорами України та Англії для подальшого поділу на групи.)
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting
T: Good morning, children.
Ps: Good morning.
T: Greet our guests. How are you today?
Ps: We are fine, thank you.
T: Are you ready for the lesson?
Ps: We are ready for the lesson.
2. Introducing of the topic. Aim
T: The motto of the lesson is
           “When a man is tired of London,
              he is tired of life.” – Samuel Johnson.
Double Decker Bus - GL Stock ImagesLondon is full of great historical sights. And today we will speak about some of them. So, I invite you to imaginary trip around historical sights of London. Do you know what the main kind of travelling around the city in Great Britain is? Of course it is a red double -decker bus. Imagine that you are in a London bus and your badges are your tickets. So our trip has begun…
                                                                                                                    
3. Warming up
    1) Phonetic exercise
T: Let’s start with the rhyme “Other Places”. Recite it all in chorus.
Now mix me a colour that nobody knows,
And paint me a country where nobody goes.
And put in it people a little like you,
Watching a strange country is always new.
From "The Paint Box" by E.V.Rieu
     2) Conversation: T – P1 – P2– P3
T: Look at the screen. With the help of the internet we are in Trafalgar Square. Answer my questions:
What is the weather like in London today?
Is it sunny?
Is it rainy?
What colour is the sky?
Is it windy?
Is it warm or cold?
Is it cloudy?
II. Основна частина уроку
1.     Checking homework. Ex. 7 p. 125
T: Your task was to write which places of interest Peter is going to visit during his trip to Great Britain.
Учні зачитують складені вдома речення.
2.     Game “Snake”
(Обєднання в групи здійснюється за бейджиками)
Blue Sparkly Microphone - Viewing GalleryT: OK. What do you know about London? What adjectives do you know? Your task is to answer using adjectives and adding your idea to the previous ones. Take the microphone, please.
Team1 P1: London is old.
P2: London is old and unique.
P3: London is old, unique and beautiful.
Ps: London is an old, unique and beautiful…..capital of Great Britain.
Team2 P(1-...)
3.     Group work
T: Now your task is to match the words to make the names of London sights.
Team 1
HO1
Trafalgar
Palace
Tower
Cathedral
Buckingham
Square
St. Paul’s
Bridge
Nelsons
Eye
The London
Theatre
The Globe
Parliament
The Houses of
Column


Team 2
HO2
Madame
Abbey
Westminster
Tussauds Museum
The Tower of
Ben
The British
Park
Big
London
The National
Museum
Regent’s
Gallery

Учні виконують завдання та зачитують складені назви визначних місць Лондону.
4.     Game “What is it?”
T: Now you are to guess what place of interest it is and name it. Listen me carefully and name the sight of London.
1. It stands near the Houses of Parliament. It is really a bell. It has a deep tone. You hear it every hour. It is a famous clock. Big Ben
2. It is very old. It has a long and cruel history. It is not one building. You can see it from the river Thames. Many years ago British Queens and Kings lived in this place. It was even a prison. Now it is a museum. The Tower of London
3. It is a central square in London. There is a monument to Admiral Nelson. There is also the National Gallery. Trafalgar Square
4. Tourists always go to see the ceremony of changing the Guard there. It is the Queen’s official residence. Buckingham Palace
5. It is the biggest English church. It is famous for its Whispering Gallery.           St. Paul’s Cathedral
6. It is a royal church. There are tombs of nearly all the kings and queens of Britain there. Westminster Abby
7. It is a museum. It has wax models of famous people all over the world. Madame Tussauds Museum
8. This is the place where only Shakespeare’s plays are staged. The Globe theatre
9. People can play sports there. It is the home of London Zoo. Regent’s Park
5.     Physical exercise
T: It’s so great you know about such unique historical places in London. But now it’s time to move a little and to sing the song “London Bridge.”
http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=cb35176358f4beb4d5d6e67b8bc4ad32-75-144&n=21Учні співають пісню та виконують дії.
http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=e26cacc3552062468ca251d9329f4394-10-144&n=21London Bridge is falling down,
Falling down, falling down.
London Bridge is falling down,
My fair lady.

Build it up with sticks and stones,
Sticks and stones, sticks and stones,
Build it up with sticks and stones,
My fair lady.


Sticks and stones will all fall down,
All fall down, all fall down.
Sticks and stones will all fall down,
My fair lady.

Build it up with wood and clay,
Wood and clay, wood and clay,
Build it up with wood and clay,
My fair lady.

Wood and clay will wash away,
Wash away, wash away.
Wood and clay will wash away,
My fair lady.

Build it up with iron and steel,
Iron and steel, iron and steel,
Build it up with iron and steel,
My fair lady.

Iron and steel will bend and bow,
Bend and bow, bend and bow,
Iron and steel will bend and bow,
My fair lady.
6.     Reading Ex.2 p.128
T: You sing wonderfully. I have another task for you. You are to listen and read the text about the Tower of  London.
1)     Pre-Reading Activity
a)     T: Open your books, page 128, exercise 2. Please, read the task and translate it.
b)    T: Before reading write the new words into your vocabularies.
Vocabulary work
a raven – ворон
the Raven Master – доглядач за воронами
a beefeater -  солдат охорони лондонського Тауера
2)     Listening Activity
Вчитель читає текст, учні слідкують.
3)     Reading Activity
Учні читають естафетою, потім відбувається вибірково-пошукове читання ( finish the sentence, Ukrainian word- English word ).
4)    Post- Reading Activity
a)     Speaking T-Class
T: Answer the question in the task. Which fact about the Tower of London do you find the most interesting?
b)    Ex. 3 p. 128
T: You have HO3. You are to order the sentences according to the text. Don’t forget to write your name on your paper.
HO3

Number

Name:
……..

You can also see “Beefeaters” in their traditional Tudor uniforms.
……..

Many kings lived in the Tower of London.
……..

The Raven Master takes care of the black ravens.
……..

Today the Tower of London is a wonderful museum.

          По закінченню учні у парах обмінюються роботами та перевіряють правильність виконання завдання, звіряючись зі слайдом №21. ( Слайд 21 )
7.     How To Write Simple Poetry Hubpages HD Movie StreamingGrammar Ex.4 p.129 .
Group Work
T: Well done, pupils. One more task is grammar. You are to ask and answer the questions to the following sentences from the text.
Вчитель активізує знання учнів з граматики
( особливості будови спеціальних запитань, запитань до підмета)на прикладі речення №4 з вказаної вправи.
T: Group 1 – sentence 1
Group 2 – sentence 2
Group 3 – sentence 3
По закінченню роботи учні зачитують складені запитання та речення. http://im2-tub-ua.yandex.net/i?id=033d8ced2f015906def0d729280311ce-131-144&n=21
III. Заключна частина уроку
1.     Summary
Speaking T-Class
T: Our lesson is coming to an end. You have experienced the imaginary trip around London. What activities were the most interesting for you? What did you like? What was difficult?
T: Really, what would you like to visit most of all?
2.     Evaluation
Оцінку учня визначає його товариш, враховуючи колір та кількість фішок та результати вправи 3 зі стр 128, у разі потреби, вчитель корегує дії дітей.

3.     Homework. Ex. 6 p. 129
Учні отримують диференційоване домашнє завдання.


T: Your homework is Ex. 6 on p. 129. You are to write sentences using as...as or not as...as comparing the sights of London. Pupils who want to get additional points to their mark may compare London sights to Kyiv ones.
         T: Thank you for your work today. I can say that you really worked well and have shown what smart students you are. I am really proud of you.

Література
1. Англійська мова ( 6-й рік навч.): підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / А.М.Несвіт. – Київ: Генеза, 2014. – 224.
3. https://www.youtube.com/watch?v=JUke3Hnv8o4


 

2 комментария: